Bilgi ve Randevu İçin: (0324) 999 0424

Yoga

Hamilelikte, doğumda ve doğum sonrasında kendinizi iyi hissetmenizin yolu yogadan geçmektedir. Hamilelik dönemini daha rahat geçirmek, nefes ve yoga duruşu çalışmalarıyla beli ve omurganın tümünü desteklemek, yaşanan bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletmek, bedeni doğuma ve sonrasına hazırlamak üzere yapılan profesyonel çalışmalardır.
Hamile yogası yalnızca spontan vaginal doğuma hazırlananlar için değil, bebek bekleyen her kadın için faydalıdır.

Hamilelikte yoga, yoganın temeli nefes alma ve yoga duruşunu üzerine temellendirilen, ancak hareketleri gebeliğe uygun olarak şekillenen bir yoga türüdür. Her spor ya da egzersiz kararında olduğu gibi hamileler için yogada da anne adayının mutlaka doktoruna başvurması gerekmektedir. Buna ek olarak, hamile yogasının uzman biri eşliğinde yapılması da çok önemlidir. Doğru şekilde yapılan yoganın hamilelikte birçok faydası vardır.

– Başta pelvis olmak üzere, anne adayının omurga, karın, sırt ve bel bölgelerini güçlendirir. Bu sayede, hem doğum öncesi dönemde annenin ağrıları azalır hem de daha kolay bir doğum geçirir.
– Yoga sayesinde annenin sinirleri gevşer, kendini daha iyi hisseder ve psikolojisine olumlu katkı sağlar.

-Nefes ve tonlama çalışmalarıyla, gereksiz gerginlik bedenden uzaklaşırken, karın ve perinyum bölgelerini çalıştırıp güçlendirerek doğum kanalını doğuma hazırlar. Doğal doğum yapmayı planlayan anneler için hamile yogası, doğum kanalını gevşeterek bebeğin geçişine kolaylaştıran bir etki yapar.

 

-Açıcı asanalar ve nefes çalışmaları yardımıyla ciğerlerin nefes kapasitesi artar, hem anne hem de bebeğe bol oksijen ve enerji girişi olur. Doğum sırasında nefesin farkındalığını korumak, daha sakin ve rahat bir doğum için yardımcı olurken bebeğe bol oksijen gitmesini sağlar.

-Yoganın meditatif yaklaşımı; anda kalmayı, his ve yönelimlerin farkına varmayı ve ruhsal bir bütünlük duygusunu uyandırır. Hamile yogası da, ilk bakışta görünen hareket ve nefes akışlarının ötesinde anneyi bebek ile olan bağlantısını, hamilelik süreci ve doğuma dair beklenti ve duygularını fark edebileceği sıcak, güvenli ve rahat bir meditasyon haline davet eder.

Hamile yogasına başlamak için en uygun zaman hamileliğin 14-15. haftasından itibaren girilen dönemdir. Haftada 1 veya 2 ders yeterli olup, derslerde öğrenilen temel nefesleri ve yumuşak akışları evde de tekrar ederek her gün kısa bir uygulama oluşturulabilir.

Anne adayları hamilelik ile yaşadığı tüm özel durumları, eklem ağrıları, bölgesel kramp veya sızılar, tanı koyulmuş diz, bel, boyun rahatsızlıklarını hem Kadın Doğum Doktoruyla hem de hamile yogasını birlikte uyguladığı yoga eğitmeniyle paylaşmalıdır. Takip ve kontrollerle doğuma kadar yogaya devam edilebilir.

Lütfen ruhunuza, bedeninize, bebeğinize, yaşamınıza zaman ayırıp Yoga ile tanışın.